Domain Nedir?

Domain; diğer adıyla Alan Adı internet websitelerin isminin tescil edildiği uzantılardır. Web sitelerin bir ismi olması zorundadır. www.teknik.web.tr bir domain yani alan adıdır. Bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır. Her hostingin bir IP adresi vardır, bir bakıma bu domain hostinge ait IP adresinin takma adıdır. Eğer bir web sitenin domaini yoksa bu websiteye sadece IP adresi ile erişim sağlanabilir, fakat bu genel olarak tercih edilmeyen bir yordamdır.

Domain bir bakıma sizin yada sahibi olduğunuz şirketin internet üzerindeki kimliğidir. İnternette yer almak istemeniz halinde ilk adım olarak adınızı satın almanız gerekmektedir, yani Domain adınızı. Alan adının akılda kalıcı ve potansiyelinize uygun olması önemli bir etkendir. Eğer bir şirket sahibi iseniz ve hala bir domaine sahip değilseniz bunu en kısa sürede almanızı önemle tavsiye ederiz. Çünkü alan adı pazarı çok rağbet görmektedir. Dolayısıyla insanlar aslında sizin olan ismi sizden önce alması halinde tüm haklarına sahip olmuş olacaktır. Aksi halde karaborsa domain piyasasına düşmesi halinde çok yüksek meblağlar ödenerek satın alınabilir.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslararası domainler:

Bu tip domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. Bu ne demektir? Size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. Neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. Yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com,.net, ve .org’dur.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarında ki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.

 

Domain Sorgula

Henüz bir domain sahibi değilseniz ve domain almak istiyorsanız aşağıdaki form aracılığıyla domaininizin kullanılabilir olup olmadığını aşağıdaki form aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hazırladığınız ve ya hazırlayacağınız web sayfalarını internet ortamına yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Websitenizin çalışması için ayarlanmış olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting adı verilir. Hosting hizmeti evlerdeki bilgisayarlardan daha güçlü bir sistem olan sunucu dediğimiz makineler üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular sürekli açık ve günün her saati erişilebilir olmak zorundadır.

Siz gece 04:40'da bile bile bilgisayarınızdan http://teknik.web.tr adresine girmek istediğinizde website karşınıza geliyor iseo anda sizin bilgisayarınızın sunucumuza bağlanıp bizim sitemize ait olan dosyaları sizin bilgisayarınızın ekranına taşıyor demektir. Bu sebepten dolayı websitenizi barındırdığınız sunucunun sürekli açık olması gerekmektedir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda barındırılmaktadır. Bu odalarda sürekli bir sistem mühendisi, jenerator, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu donelerin bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır. Aynı zamanda mail hizmeti de bu sunuculardan sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti domainin dns üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerindeki IP protokolü ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (Hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar ise şunlardır.

• Hız (Web sitenizin açılma hızı)
• Siteniz için size verilecek olan alan boyutu (MB)
• Desteklediği programlar ve genel özellikler

Bunları önem sırasına göre açıklayalım.

Hız: sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır.

Gezilen sitelerin sayfalarının yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek Alanın Boyutu: Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.

Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Bu konuda o kadar çok farklı özellik var ki, sizlere amacınıza yönelik olarak her konuda doğru yönlendirme yapmaya hazırız.